wtorek, 26 listopada 2013

Zamknięcie mediów publicznych w Grecji (ERT) w ujęciu satyrycznym

Kilka dni temu w "Dzienniku Gazecie Prawnej" ukazał się obszerny artykuł o sytuacji mediów publicznych w różnych krajach świata, w tym w Grecji. W nawiązaniu do tego tekstu chciałbym zaprezentować temat niedawnego zamknięcia greckich mediów publicznych ERT (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση, wym. Elliniki Radiofonija Tileorasi) w satyrycznym ujęciu rysowników dziennika "Kathimerini" (Η Καθημερινή).

oglądalność ERT

- Oczy całej Grecji zwrócone są w kierunku zamkniętej telewizji publicznej - mówi jeden z protestujących mieszkańców Aten, protestujących pod siedzibą nadawcy.
- Gdybyśmy mieli taką oglądalność wtedy, kiedy działaliśmy... - odpowiada rozgoryczony reporter telewizji publicznej.

Komentarz: cóż, utrzymująca się od ponad 20 lat niska oglądalność telewizji publicznej i zdominowanie rynku przez nadawców komercyjnych z pewnością ułatwiły rządowi podjęcie decyzji o rozwiązaniu nadawcy...

protest

- Liderzy dwóch partii współtworzących koalicję rządową już trzeci dzień stanowczo protestują przeciw decyzji premiera o zamknięciu mediów publicznych! 

Komentarz: na rysunku widzimy Ewangelosa Wenizelosa (szefa partii PASOK) oraz Fotisa Kuwelisa (lidera Demokratycznej Lewicy). Przed zamknięciem ERT ugrupowania te tworzyły koalicję rządową wraz z Nową Demokracją, której szefem był ówczesny (i obecny) premier Grecji Antonis Samaras. W pierwszych dniach po ogłoszeniu stanowiska rządu szefowie owych dwóch mniejszych partii wyrażali swój sprzeciw wobec "jednostronnej" decyzji premiera, ostatecznie tylko Fotis Kuwelis zdecydował się opuścić koalicję. Nowa Demokracja i PASOK dość zgodnie współpracują do dziś - w listopadzie bez większych kłopotów partie te odrzuciły wniosek opozycji o wotum nieufności dla gabinetu Samarasa.


- Ej, Simos, miałeś tylko wyłączyć ERT wyłącznikiem, a nie od razu przecinać kabel!

Komentarz: Simos Kedikoglu, rzecznik rządu i sekretarz premiera Samarasa, był oskarżany przez krytyków o to, iż jest głównym "animatorem" całego procesu "rozprawy" z ERT. I tak się zapędził w swoich działaniach, że zamiast tylko "postraszyć" telewizję publiczną np. obcięciem funduszy itp., od razu zlikwidował całą instytucję.

kultura
- W tej chwili pan premier odbywa spotkanie, na którym jest zaznajamiany ze sprawami wagi państwowej - informuje interesanta sekretarka premiera Samarasa.
- Kultura... Artystyczny, techniczny, duchowy, odnoszący się do myśli człowieka dorobek ludzkości... - mamrocze sam do siebie premier, przeglądając słownik języka greckiego autorstwa prof. Babiniotisa.

Komentarz: Od początku "afery ERT" krytycy zarzucali premierowi i jego współpracownikom, że w ogóle nie wzięli pod uwagę olbrzymiego dorobku i zasług mediów publicznych w zakresie rozwoju i promocji kultury narodowej. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w tym rysunku, sugerującym, jakoby Samaras w ogóle nie znał słowa "kultura".

tv_mega

- Wangeli, a teraz zamykam telewizję Mega, zgadzasz się, jak mniemam? - premier Samaras kieruje to retoryczne pytanie przez telefon do wicepremiera Ewangelosa Wenizelosa.

Komentarz: Przeciwnicy Samarasa nie byli zbytnio oryginalni w swych utyskiwaniach, twierdząc, że premier zamknął ERT, bo był w tej stacji "nazbyt często" krytykowany. Na obrazku widzimy, jak premier zdenerwował się z powodu jakiegoś materiału nadanego w największej komercyjnej stacji MEGA i wpadł na pomysł, żeby ją też zamknąć. "Szpilkę" dostaje również wicepremier i lider koalicyjnej partii PASOK E. Wenizelos, którego rola znów - wedle krytyków - ma się sprowadzić jedynie do formalnej akceptacji decyzji Megaro Maksimu, jak nazywana jest siedziba premiera Grecji. Oczywiście, to tylko żart rysownika, do zamknięcia kanału MEGA nie doszło :)

Sturnaras_pieniadze

Spikerka nowej telewizji publicznej, która według planów wkrótce ma rozpocząć nadawanie, wymienia kolejne pozycje programowe:
- "Zostań bankierem"- zabawa dla dzieci.
- Audycja "Rzadkie monety".
- "Z archiwum. Pierwsze krajowe państwowe weksle".
- "Muzyczny wieczór. Dźwięki pieniądza".

Premier Samaras mówi sam do siebie:
- Może jednak Sturnaras nie powinien był się brać za telewizję...

Komentarz: obrazek nawiązuje do kolejnego "czarnego charakteru" w procesie likwidacji ERT, a mianowicie ministra finansów Grecji Janisa Sturnarasa. Można by powiedzieć, że Sturnaras zadbał nie tylko o cięcia kosztów działania telewizji, lecz także o jej program. To satyryczna wypowiedź "ku przestrodze", gdyż póki co wciąż nie wiadomo dokładnie, jak będą wyglądały nowe media publiczne w Grecji.

Kapsis
- No i już mamy program dla nowej telewizji publicznej na całe dziesięciolecia - mówi minister ds. radia i telewizji w rządzie premiera Samarasa Pantelis Kapsis.
- A co to będzie? - pyta jego syn.
- Bezpośrednia transmisja z budowy meczetu.

Komentarz: Na koniec ostatnia ważna postać w "sprawie ERT", czyli Pantelis Kapsis, który pod koniec czerwca br. został mianowany ministrem ds. radia i telewizji i od tego czasu odpowiada zarówno za dokończenie procesu likwidacji ERT, jak i budowę nowej instytucji medialnej, która przejmie zadania poprzedniczki. W związku z tym, że budowa meczetu w Grecji nie zdarza się zbyt często (tak to nazwijmy), więc transmisja z tego wydarzenia nie pochłonie dużych pieniędzy - wystarczy ustawić kamerę na pustym polu i liczyć oszczędności :)

Wszystkie rysunki ukazały się w czerwcu i lipcu 2013 r. w dzienniku "Kathimerini", www.kathimerini.gr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinię!