Logotypy kolejnych "wcieleń" greckich nadawców państwowych/publicznych (fot. EDT) |
W archiwum zgromadzono m.in. materiały, które przekrojowo pokazują dorobek greckiej telewizji publicznej, począwszy od "nieśmiałego" debiutu w latach 60. XX wieku, a skończywszy na ostatnich latach istnienia ERT. Według zapewnień autorów, jest to najbogatsze cyfrowe archiwum dźwiękowo-wizyjne w Grecji, w dodatku dostępne dla każdego użytkownika. Do tej pory skatalogowano ok. 450 000 jednostek archiwalnych. Podkreśla się, że zasoby mediów publicznych stanowią ok. 70% wszystkich materiałów audiowizualnych, jakie powstały na terenie Grecji.
W tych dniach wznowiony został dostęp do części archiwów telewizyjnych, muzycznych i fotograficznych. Zbiory radiofonii greckiej pozostają niedostępne.
A oto link do przykładowego materiału telewizyjnego. Jest to odcinek składającego się z 15 części serialu dokumentalnego pt. "20 χρόνια επίκαιρα 1947-1967" ("Wydarzenia dwudziestolecia 1947-1967"), który opowiada o doniosłych wydarzeniach politycznych w Grecji na przełomie lat 1966/67, a zatem na kilka miesięcy przed przejęciem władzy w kraju przez wojsko (dyktatura "czarnych pułkowników"). Na archiwalnych zdjęciach zobaczymy m.in.:
- powołanie rządu Joanisa Paraskiewopulosa;
- grecko-amerykańskie rozmowy prowadzone w tym krytycznym okresie (w tym odniesienia do "doktryny Trumana" o odpychaniu komunizmu);
- wspomnienia byłego premiera Jeorjosa Rallisa (bliskiego współpracownika Konstantinosa Karamanlisa) oraz Andreasa Mothoniosa (sekretarza ówczesnego lidera opozycji Jeorjosa Papandreu); a także "lżejsze" fragmenty:
- życzenia noworoczne króla Konstantyna;
- sceny z zabawy sylwestrowej 66/67;
- ateńskie ulice przyozdobione świątecznie.
Tyle ciekawych informacji i scen z Grecji tamtych lat, a to tylko jedna z tysięcy pozycji archiwum :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinię!