Grecki Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował (30 stycznia br.) wezwanie do elektronicznych środków masowego przekazu, aby z większym wyczuciem wykorzystywały one w swych materiałach sceny z udziałem osób niepełnoletnich.
Rzecznik zwrócił szczególną uwagę na dwa zagadnienia:
- potrzebę większej ochrony danych związanych z życiem prywatnym dzieci i młodzieży, będących bohaterami przekazów, zwłaszcza telewizyjnych;
- kwestię powielania krzywdzących stereotypów dotyczących rodzin należących do mniejszości narodowych (jako przykład podano mniejszość romską).
Rzecznik zauważył, że materiały odnoszące się do losów dzieci są atrakcyjne z punktu widzenia oglądalności i walki o widza, tym bardziej należy więc wystrzegać się jednostronnych, upraszczających, generalizujących ocen, komentarzy itp., utrzymanych w tonie sensacji wywołującej czy to wzruszenie, czy to wzburzenie. Rzecznik skierował też pismo do greckiego odpowiednika KRRiT oraz dziennikarskich instytucji autoregulacyjnych z postulatem skuteczniejszego egzekwowania istniejących przepisów prawa w ww. zakresie, jak i kodeksów etycznych poszczególnych typów mediów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinię!