(...) Larry Diamond, profesor Uniwersytetu Stanforda, wymienia trzy czynniki, które występując łącznie mogą wskazywać na stan zagrożenia systemu demokratycznego:
- wyraźnie odczuwalna jest atmosfera kryzysu i silne upolitycznienie większości sfer życia;
- obywatele utracili zaufanie do wybranych w sposób demokratyczny instytucji państwa;
- istnieje przekonanie, że "coś wisi w powietrzu, coś się musi wydarzyć".
(...) Spoglądając na Grecję ostatnich lat trudno nie odnieść wrażenia, że czynniki te, w różnym natężeniu, dostrzegalne są w naszym kraju, co może prowadzić do stwierdzenia, że demokracja grecka jest zagrożona.
- Mamy do czynienia z olbrzymim, nienotowanym od dawna w świecie zachodnim, kryzysem ekonomicznym.
- Aparat państwowy wykazuje trwającą od lat niezdolność do skutecznego działania, a w przestrzeni publicznej funkcjonują cieszące się niemałym poparciem ugrupowania, które mniej lub bardziej otwarcie kwestionują określone wartości demokratyczne [zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej - przyp. T.F.].
- Społeczeństwo znajduje się w stanie ciągłego rozkładu więzi.
- Grecja jest najbardziej skorumpowanym krajem w Unii Europejskiej [np. wg The Corruption Perceptions Index 2013 - klasyfikacji Transparency International - przyp. T.F.].
Corruption Perceptions Index 2013 |
Istnieją wszakże dwie okoliczności, które dają podstawy do pewnego spokoju. Po pierwsze, w Grecji nie istnieje silny, trwały czynnik, który mógłby zostać użyty do obalenia ustroju demokratycznego. Przyznać należy, że po 1974 roku konsekwentnie wprowadzono w kraju model republikański oraz skutecznie odebrano wojsku wpływy na scenie politycznej. (...) Współczesne, najważniejsze greckie partie są zbyt "niemrawe" oraz wewnętrznie zróżnicowane, aby być w stanie doprowadzić do realnego przesilenia. Co więcej, ustrój demokratyczny po prostu im się opłaca. (...) Po drugie, Grecja jest członkiem Unii Europejskiej i ważnym elementem tożsamości kontynentu. Fakty te same z siebie nie mają wprawdzie żadnej mocy sprawczej, ale stanowią solidne zabezpieczenie podstawowych zasad ustrojowych.
Źródło: "Kathimerini", 3 I 2014 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinię!